Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nedir, Neye Yarar, Faydaları, Kullanımı

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nedir, Neye Yarar, Faydaları, Kullanımı

Doğanın bize sundukları yazı diziminizin bu günkü yazısının konusu; Kuşburnu Çekirdeği Yağı. Eğer sizde kuşburnu çekirdeği yağının mucizelerini keşfetmek istiyorsanız bu yazı dizimizi mutlaka okumalısınız.

Dünya üzerinde 1300 kadar gül türü bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ve tedavi amaçlı kullanılanları Rosa Canina( Anadolu!da bulunan bir türdür) ve Rosa Damascena (Isparta Gülü) türleridir. Rosa Damascenanın çiçekleri kullanılrken, Rosa Caninanın meyvesi( kuşburnu) kullanılır.

 

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu; ülkemiz (Rosa Canina) başta olmak üzere Batı Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Amerika kıtasında yetişen, içi tüylü ve içerisinde birçok iri çekirdek tanelerini barındıran, Dünya’nın en fazla C vitamini barındıran meyvesidir. Taze olarak tüketildiği gibi, kurutularak da çay ve marmelat olarak kullanılabilmektedir. (Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuşburnu). Her ne kadar kuşburnu meyvesi değerli bir meyve olsa da, asıl değerli kısmını o iri çekirdekleri oluşturmakta.

Dilerseniz daha fazla beklemeden Kuşburnu Çekirdeği Yağını yakından tanıyalım.

 

Kuşburnu Çekirdeği Yağı (Rosehip Seed Oil / Rosa Canina) nasıl elde edilir?

Rosehip Seed Oil yani Kuşburnu Çekirdeği Yağı, kuşburnu çekirdeklerinin soğuk pres (soğuk sıkım) işlemi yöntemiyle elde edilmektedir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının içeriği

Kuşburnu Çekirdeğinde yoğun A vitamini, D vitamini, %50 düzeyinde linoleik asit, omega 6 ve omega 9 bulunmaktadır. Kuşburnu meyvesinde yoğun C vitamini bulunurken, kuşburnu çekirdeğinde bu oranın oldukça az olduğu unutulmamalıdır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Özellikleri

Üretim Yöntemi: Soğuk Sıkım

Botanik Adı: Rosa canina

En önemli etken maddesi: A ve D vitamini

Renk: Altın sarısı

Koku: Yoğun yumuşak

Tat: Karaktaristik Aromalı

 

 

 

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Doğal Nemlendirme

Kuşburnu çekirdeği yağı içeriğindeki vitamin,mineral ve %50 düzeyinde bulunan Linoleik asit sayesinde sebum dengesini bozmadan, mükemmel bir nemlendirme sağlar. Bunun yanında cilt üzerinde gözenekleri tıkamayan bir bariyer oluşturur ve cildinizi nem kaybına karşı uzun süre korur. Bunu yaparken yağlı bir his kesinlikle bırakmaz. Kuru yağ olarak bilinen bu yağ, son derece kolay emilebilen bir tiptedir.

 

Kırışıklık önleyici bakım

İçeriğindeki bulunan A, D ve E vitaminleri, %50’ye yakın linoleik asit, tretinoin sayesinde yaşlanma belirtilerine karşı cildi korur, kırışıklık görünümüne karşı savaşır, ciltte gençleşme ve tazelenmeye yardımcı olur. Adalin Rosehip Seed Oil, sadece soğuk pres saf Kuşburnu Çekirdeği yağı içerir. Retinol, Omega 3, Omega 6, Omega 9, A, D ve E vitaminleri yanında, az miktarda C vitaminlerini ihtiva eder. Yaşlanma belirtilerine karşı direnç gösteren bu yağ, rutinlerinizin bir parçası olmaya adaydır.

 

Aydınlatıcı Etki & Leke Karşıtı Bakım

 

Adalin Rosehip Seed Oil yani Adalin kuşburnu çekirdeği yağının en çok bilinen ve yararlanılan etkisi leke görünümlerinin azaltılması, aydınlatıcı etkisi ve cilt tonundaki eşitlemedir. Elbette bunun için cildinizi sağlıklı bir cilt temizleme ürünü ile temizlemeli, ürünlerimiz arasında yer alan Adalin Ultimate Gül Suyu ile toniklemeli ve birkaç damla adalin kuşburnu çekirdeği yağını öncelikle gece yatmadan önceki bakımınıza eklemelisiniz.

 

Gözenek sıkılaştırıcı ve toparlayıcı etki

 

Nemlendirici ve anti-age etkileri ile beraber genişlemiş gözenekler üzerinde etkili olan adalin kuşburnu çekirdeği yağı; sıkılaştırıcı toparlayıcı etkileri sayesinde cildinize daha berrak ve pürüzsüz bir görünüm sağlamakta yardımcı olur. Unutmayın! Ciltteki gözeneklerin genişlemesinde en önemli sebep nemsizliktir. Adalin Kuşburnu Çekirdeği Yağı, cildi sıkılaştırır, ince çizgileri görünür şekilde azaltılmasına yardımcı olur.

 

Cilt düzensizliklerine karşı etkili

 

Gün içerisinde, iş hayatındaki koşturmaca, metropollerdeki yoğun çevresel faktörler ve yoğun tempo karşısındaki yorgunluk… Tüm bu durumların yanında cilt yüzeyinde kirlenme, nemsizlik ve yağ salımlarında dengesizlik; zaman zaman cildinizdeki gözenekleri tıkarken, aynı zamanda sivilce görünümü oluşumuna sebebiyet verebilir. Hatta güzelliğinize gölge düşüren sebebiyetlere neden olabilir. Adalin Kuşburnu Çekirdeği yağı zengin içeriği ile size bu konuda en iyi desteklerden biri. Tüm cilt tiplerinde kullanılabildiği gibi, lekeli ve kuru ciltler için muhteşem bir etki bırakır. Ayrıca, kuşburnu çekirdeği yağı, yaşlanma karşıtı ve leke karşıtı bakım yapar, cildi tonlar, besler ve yumuşatır.

 

Peeling etkisi

İnsanoğlu yaşamı boyunca bir döngü içerisindedir. Aynı zamanda vücudumuzda bu döngünün bir parçasıdır. Yenilenme de cildimizin dahil olduğu döngülerden biri. Bu döngü içerisinde cilt alttan sürekli yeni hücreler üretmektedir. Üretilen bu yeni hücreler cildi desteklerken, üst tabakada yer alan ölü hücreler ise sürekli dökülür ve yenileme döngüsünün bir parçası olmaya devam ederler. Cildin en üst katmanını bir arada tutan şeylerden birisi de sebum dediğimiz doğal yağ salgımızdır. Sebum salgısının kalitesi düştüğü zaman cildin bu yenilenme süreci bozulmaya ve aksamaya başlar. Bu durumda ciltten dökülüp uzaklaşması gereken ömrünü tamamlamış katman cilt üzerinde yapışır kalır ve bazen gözenekleri tıkar ve sivilce akne gibi olumsuzluklara zemin hazırlar. Doğru şekilde kullanıldığında ve diğer mucize yağlarla desteklendiğinde kuşburnu çekirdeği yağı size cildin yenilenme sürecinde yaşanan aksaklıkları giderme konusunda yardımcı olur. Yumuşak peeling etkisi sayesinde cildinize aydınlık, taze bir görünüm kazandırır.

 

Çatlak görünümüne karşı pozitif etki

 

Hayatın rutininde sağlıklı beslenme, denge ve metabolizma hep yer almakta. Ancak, hayatın koşturmacası içerisinde bunu yakalayabilmek gerçekten zor. Bu da hayatımızdaki dengeli beslenmeyi ve metabolizma hareketlerini engellemekte, akabinde yer yer kilo artışı, ardında zayıflamayı yanında getirmekte. Ayrıca, kadınlardaki hamilelik süreci… Tüm bu süreçler içerisinde vücudumuzda gerilme ve genişlemeye bağlı olarak çatlakların oluştuğunu hepimiz biliriz. Peki bu süreci nasıl atlatmalı? Yapılması gereken cildinize elastik formu kazandırmak, nemlendirmek ve cildi beslemek. Kuşburnu çekirdeği yağında bulunan bileşenler sayesinde çatlak oluşumuna karşı risk taşıdığınız dönemlerde size destek olurken, oluşmuş çatlaklarının görünümünün azaltılmasında da yarar sağlar.

 

 

RELATED ARTICLES